Call Activity Summary

Summary of Call Activity

Updated September 2019


Ordained Call Activity

Calls Accepted

Rev. Timothy Barone (StL’13) senior, Calvary, Thunder Bay, Ontario, Canada, to associate, Holy Cross, Kearney
Rev. Sean Chapman (StL’15-SMP) SMP associate, Divine Shepherd, Omaha, to theology teacher/campus pastor, Martin Luther School, Maspeth, NY
Rev. Ryan Eden (FtW’10) St. Matthew, Meadow Grove, and St. Paul, Tilden, to Redeemer, Winona, MN
Rev. Brian Friedrich (StL’85) president, Concordia University, Seward, to president, Concordia University, St. Paul, MN
Rev. Micah Gaunt (StL’07) Bethlehem, Ravenna, and Zion, Shelton, to Peace, Hastings
Rev. Jason Krause (StL’08) Cross of Christ, Bountiful, UT, to Immanuel, Merna, and Immanuel, Loup City
Rev. Glenn Meyer (FtW’81) intentional interim, Grace, Fairbury, to intentional interim, Mount Olive, Omaha
Rev. David Seeger (FtW’79) Emeritus, Nebraska District, to assistant, Messiah, Germantown, MD
Rev. Ryan Taylor (StL’14) associate, Our Savior, Norfolk, to Immanuel, St. Charles, MO
Rev. Dan Wiese (StL’15-SMP) SMP assistant, Mount Calvary, Holdrege, to St. Paul, Cambridge

Calls Declined

Status Changes

Rev. Paul Beyer (FtW’93) Immanuel, Daykin, to emeritus, Nebraska District (transfer to Wyoming District eff. 9-1-19)
Rev. Richard Bringewatt (StL’86) St. Paul, West Point, to emeritus, Nebraska District
Rev. Timothy Gierke (StL’76) Immanuel, Hooper, to emeritus, Nebraska District
Rev. Roland Jank, Jr. (StL’74) Mount Olive, Omaha, to emeritus, Nebraska District

Rev. William Mattfeld (StL’09-DELTO) Trinity and Immanuel, Schuyler, to emeritus, Nebraska District
Rev. Robert Pierce (StL’66) St. John, Ogallala, to emeritus, Nebraska District

Installations and Ordinations

Rev. Zachary Courie (FtW’19) as pastor, Our Redeemer, Wahoo, July 7 (ordination also)
Rev. Raymond Doubrava (FtW’19) as pastor, Zion, Leigh, and Trinity, Howells, July 28 (ordination also)
Rev. David Edwards (StL’19) as senior pastor, Word of Life, Lincoln, August 11
Rev. Paul Flo (StL’19) as associate pastor, Hope, South Sioux City, June 30 (ordination also)

Rev. Micah Gaunt (StL’07) as pastor, Peace, Hastings, August 11
Rev. Greg Griffith (StL’04) as lead pastor elect, King of Kings, Omaha, August 18
Rev. Todd Kollbaum (StL’04) as pastor, Trinity, Madison, July 28
Rev. Glenn Meyer (FtW’81) as intentional interim, Mount Olive, Omaha, August 25
Rev. Andrew Schermbeck (StL’09) as associate pastor, St. John, Seward, July 21
Rev. Lawson Short (FtW’19) as pastor, St. Peter, North Bend, July 7 (ordination also)
Rev. James Thelen (StL’89) as pastor, 1C, Columbus, June 16
Rev. Dan Wiese (StL’15-SMP) as pastor, St. Paul, Cambridge, July 7



Commissioned Call Activity

Calls Accepted

Linda Ahrens (S’90) candidate, Missouri District, to teacher, Trinity, Grand Island
Jacob Fink (S’18) teacher, Northeastern Wisconsin Lutheran High School, Green Bay, WI, to teacher, Concordia Lutheran Schools of Omaha
Rebekah Freed (S’11) DCE, First Trinity, Tonawanda, NY, to Director of Student Development, Concordia University, Seward
Traci Kohls (SP’97) teacher, Concordia University, Seward, to DCE, Good Shepherd, Fremont
Jeremiah Majorins (S’12) candidate, to teacher, Christ, Lincoln
Charlene Stortz (S’CQ’10) teacher, Christ, Norfolk, to teacher, St. Paul’s, Latimer, IA
Steve Stortz (S’86) principal, Christ, Norfolk, to principal/teacher, St. Paul’s, Latimer, IA
Jennifer Weber (S’97) teacher, Christ, Phoenix, AZ, to head teacher, Christ, Columbus

Calls Declined

Louise Reisler (MQ’94) teacher, St. Paul, Bunduel, WI, to teacher, St. John, Battle Creek
Casey Roberts (S’16) DCE, St. Mark, Omaha, to DCE, Our Savior, Minot, ND

Other Transactions 

Sandy Armstrong (S’CQ’93) principal, Trinity, Grand Island, to emerita
Katelin Austin (S’11) candidate, Rocky Mountain District, to candidate, Nebraska District
Julie Dagel (S’78) teacher, St. Paul, Omaha, to emerita
Debra Erickson (S’11) teacher, Zion, Kearney, to candidate
Sarah Glover (S’04) teacher, St. John, Battle Creek, to candidate
Wendy Heider (S’74) teacher, Trinity, Grand Island, to emerita
Faith Hoppen (S’14) candidate, South Dakota District, to candidate, Nebraska District
Vivian Kesar (AA’85) candidate, Nebraska District, to candidate, Texas District
Jonathan Kohlmeier (S’95) teacher, Christ, Lincoln, to candidate
Timothy Oliver (S’79) teacher, Trinity, Madison, to candidate
Amanda Richards (S’10) teacher, Christ, Columbus, to candidate
Linda Schoening (RF’77) teacher, Concordia Lutheran Schools of Omaha, to emerita
Joshua Weishaar (S’15) teacher, Lincoln Lutheran Middle/High School, to candidate
Thomas Wolfe (S’69) candidate, to emeritus

Placements

Rachel Hinrichs (S’19) teacher, Christ, Lincoln, August 4, 2019
Emily Kohl (S’19) teacher, Immanuel, Columbus, August 11, 2019
Rebekah Myers (RF’19) teacher, Christ, Lincoln, August 4, 2019
Jamie Nicodym (S’19) teacher, Zion, Kearney, August 4, 2019
Justus Utecht (S’19) teacher, Lutheran High Northeast, Norfolk, August 21, 2019
Leah Werner (S’19) teacher, Christ, Juniata, August 7, 2019

 

Comments are closed